Świadkowie wiary

  Gdy chodzi o świadków wiary, których Pan Bóg postawił na drodze mojego życia, osoby, które oddziałały w jakiś sposób na moje życie, wpłynęły na moją osobowość, wpłynęły także na moją duchowość swoją postawą, swoim stylem życia, które pociągały mnie także jakąś swoją specyficzną duchowością, to mogę wymienić ich bardzo wielu. Bardzo sobie cenię to, że Pan Bóg właśnie ich postawił na drodze mojego życia. Jestem pewien, że nie był to przypadek, że ci właśnie ludzie stanęli na tej drodze.

   Św. Alfons Liguori, założyciel Zgromadzenia Redemptorystów, a więc zgromadzenia, z którym związałem swoje życie, bez wątpienia miał na mnie największy wpływ, chociaż żył kilka wieków wcześniej i oczywiście nie miałem szansy spotkać go osobiście.

    Swoją duchowością i tym, co przekazał ciągle mnie fascynował. To on dawał mi nieustannie inspiracje dotyczące mojego życia kapłańskiego i zakonnego.

   Przyznam, że zanim jeszcze wstąpiłem do seminarium interesowałem się św. Alfonsem. Kiedyś wpadła mi w ręce mała, wydana dość dawno, książka pt. „Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu”. Ona dzisiaj jest wznowiona, wydana w nowoczesnym języku. Wówczas to była taka bardzo maleńka książeczka, kieszonkowa wprost, w której czytałem ciekawe teksty poświęcone Eucharystii, ujawniające wielką gorliwość i wielką pobożność św. Alfonsa, jego cześć dla Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Było mi to bardzo bliskie.

   Gdy ktoś wtedy pytał mnie – „Dlaczego właśnie Redemptoryści?”, odpowiadałem, że Redemptoryści zafascynowali mnie m. in. kaznodziejstwem i gorliwością w sprawowaniu Najświętszej Ofiary Mszy Świętej. Ja nigdy wtedy nie spotkałem Redemptorysty, który odprawiałby Mszę Świętą w pośpiechu, niedbale. Myślę, że był to owoc właśnie kształtowania całych pokoleń Redemptorystów w duchu św. Alfonsa, który pobożnością eucharystyczną ciągle wyróżniał się wśród innych kapłanów. Parafia redemptorystów znana była w mojej miejscowości z tego, że tam można się było dobrze wyspowiadać, bo Redemptoryści słynęli jako spowiednicy. To także mi imponowało i było jednym z elementów duchowości, który mnie pociągał. Także inni święci Redemptoryści fascynowali mnie i kształtowali moją duchowość, a pierwszy spośród nich jest oczywiście św. Klemens Maria Hofbauer, który sprowadził nasze zgromadzenie do Polski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s