Rola wspólnoty w życiu chrześcijanina

 

   Sięgam do encykliki, którą podpisał Ojciec Święty Franciszek, zatytułowanej „Lumen Fidei”, encykliki o wierze i znajduję tu odpowiedź na pytanie – „dlaczego potrzebna jest wspólnota?”. W tej encyklice czytamy, że nie można wierzyć samemu, że wiara nie jest tylko indywidualnym wyborem dokonującym się we wnętrzu wierzącego, nie tylko odizolowaną relacją między „ja” wiernego i „Ty” Boga, między autonomicznym podmiotem i Bogiem. Wiara, jak czytamy w tej encyklice, otwiera się, ze swej natury, na to, co określa się jako „my”, wydarza się zawsze we wspólnocie Kościoła. Można powiedzieć w pierwszej osobie „wierzę” tylko dlatego, że należy się do wielkiej wspólnoty, tylko dlatego, że mówi się również „wierzymy”.

   Dla św. Alfonsa było to również ważne z racji praktycznych. Człowiek po prostu w pojedynkę ginie. We wspólnocie ludzie, którzy wspierają się nawzajem, pomagają sobie dążyć do Pana Boga. Myślę, że właśnie ten praktyczny wymiar, żeby dać ludziom oparcie we wspólnocie bardzo mocno inspirował św. Alfonsa do tworzenia wspólnot, włączania ludzi do nich. W przypadku św. Alfonsa chodziło również o utrwalenie owoców prowadzonych przez niego misji. Misje, które prowadził św. Alfons wraz ze swoimi pierwszymi współbraćmi miały prowadzić do tego, żeby ludzie przestawali był anonimowi i zaczynali być aktywnie obecni we wspólnocie Kościoła. Było to możliwe właśnie dzięki temu, że włączali się oni w działalność różnych grup i wspólnot, które funkcjonowały w parafiach.

   Jestem przekonany, że ta idea powinna także dziś inspirować Redemptorystów, by zapraszali ludzi, których ewangelizują do wspólnoty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s